SIG Seberozvíjení

Příští i minulé akce

Najdete pod nejnovějšími příspěvky

Nejnovější příspěvky

  • Konec spoluzávislosti – Melody Beattie

    Knihu jsem si pořídil, abych lépe pochopil lidi/klienty, co z mého pohledu trpí pod nadvládou druhého, často nějak závislého. Kniha mě informovala cíleně, že se nejedná jen o partnery, ale i o děti, příbuzné a kamarády nejen v současnosti, ale i kdysi, kdy jejich blízký byl závislý a nyní třeba už není. Ale při čtení…

  • Opuštěná společnost – Česká cesta od Masaryka po Babiše – Erik Tabery

    Zajímavé. Plno myšlenek, informací a faktů. Celkový dojem je výborný. Je to novinář, má očekávání byla nízká, byl jsem překvapen úrovní myšlenek i argumentací, množstvím odkazů. Míst, která by vyloženě negativně vyčnívali, moc nebylo. Ale jsou, např. klasická novinářská zkratka na straně 122, která dává na roveň „není objektivní“ s počtem kritických zmínek. Kniha se…

  • Hypersenzitivní děti – laskaví poslové univerza – Antje Gertrud Hofmann

    Kniha je značně ezo, reinkarnace, duše. I když odhlédnu od toho, v knize je spousta informací, bez odkazu, bez argumentace, prostě jen tak. Nutno dodat, že mnoho z nich znám, souhlasím, nicméně další vím, že jsou překonané, takže těžko usuzovat na pravdivost těch pro mě neznámých. Autor místy přechází do pluralis majestatis. Kniha se dobře…

  • Mýtus silného vůdce – Archie Brown

    Relativně obsáhlá kniha o mýtu silného vůdce. Stručná myšlenka by mohla být: voliči slyší na argumentaci silného vůdce (např. i Trump takto částečně vyhrál), ale svým způsobem to není šťastná volba, ve skutečnosti to nechtějí. Kniha tuto myšlenku ukazuje na mnoha příkladech, přes různé státy, historické doby, politická zřízení. Bohužel se obávám, že tohle je…

  • Soumrak západního liberalismu – Edward Luce

    Spíše brak. Alespoň ze začátku, obsahuje plno zajímavých informací, úvah, hodnocení. Struktura knihy příšerná, kniha je dělená do 4 kapitol, první tři předlouhé bez jakékoliv struktury, podnadpisů, myšlenky se toulají. Měl jsem vícero důvodů nedočíst, poslední kapkou bylo číst větu pp139: „Má-li to znamenat, že Putinovi dovolíme ukrojit si kus Pobaltí, staniž se. Bezmála půlka…

  • Hrdinové kapitalistické práce – Saša Uhlová

    Smíšené pocity. Na jedné straně celkem zdařilý pokus věcně popsat různé nekvalifikované práce v roce 2017. Člověk získá celkem zajímavý vhled do myšlení lidí na takových pozicích, chování zaměstnavatelů, lékařů, šéfů. Obdiv k novináři, který se do takového projektu pustí, vžívá se do chování takových lidí, aby nebyl příliš nápadný. Trpí podobně jako spolupracovníci, když…

  • Obory budoucnosti – Alec Ross

    Text z roku 2016. Je zajímavé, jak částečně je to vlastně už historie. Je zajímavé číst o Ukrajině, anexi Krymu v době, kdy probíhá válka na Ukrajině. Je zajímavé číst o AI, když ChatGPT je ve verzi 4. Názory autora v knize mi nesedí, nevyhovují ani jeho myšlenkové argumentace, názory. Celkově rozporuplný názor na knihu…

  • Supervelmoci umělé inteligence: Čína, Silicon Valley a svět v éře Al – Kai-Fu Lee

    Knihu doporučuji. Přestože je relativně ukecaná, některé věty člověk jakoby četl ne jednou, dvakrát, ale několikrát, má co nabídnout. Autor dává nahlédnout do čínské kultury a celkem ji dost opěvuje, nicméně s argumenty. Dává na pravou míru pověst číňanů plagiátorů. Ano, kopírují myšlenky, ale je to jejich kultura, jejich konzistentní kultura, kterou opěvují myšlenky, učí…

  • Budoucnost kapitalismu: Tváří v tvář novým úzkostem – Paul Collier

    Prakticky brak, raději nečíst. Autor je etatista, socialista, označuje se víceméně jako středový volič. Člověk, který místy našel jednoduchou pravdu, ke které pak hledá argumenty. Své pomýlené názory (např. o homo economicus), které si pak (správně) vyvrací. Přínosné je číst mnoho kritiky, ale ne každá kritika je oprávněná. A už vůbec ne řešení. Na druhou…

  • Dějiny lidských průserů aneb Co všechno jsme podělali – Tom Phillips

    Kniha psána rádoby vtipně. Plná hrubých výrazů, urážek, narážek. Opakuje omyl o Velikonočních ostrovech – otázkou je kolik jiných omylů mnou neidentifikovaných obsahuje. Kniha dala spoustu práce, obsahuje hodně informací, nicméně mě prostě takto hrubý styl nevyhovuje. Kdo rád čte bulvár tomu se kniha bude líbit, pravděpodobně i dalším např. příznivcům JXD. Oficiální popis: Vzrušující…

  • Co řešíš? – Nehledejte správné řešení, najděte správný problém – Thomas Wedell-Wedellsborg

    Neměl jsem vysoká očekávání, zpětně to přisuzuji nepříliš poutavému názvu, obálce. Kniha mě velmi příjemně překvapila. Popisuje relativně jednoduchou myšlenku, autorem označované jako přerámování, stručně bych to popsal jako kreativní řešení problémů, vymaňování se ze zajetých kolejí. Kniha je geniální obsahově, nezanedbává nic, takže zde najdeme obsáhlou argumentaci včetně praktických příkladů, mnohé z nich jsou…

  • Je to manipulace?: Rozpoznejte ji a ubraňte se! – Pascale Chapaux-Morelli

    Manipulace je všude kolem nás, v menší či větší míře.Tato kniha se zaměřuje především na negativní, nebezpečnou manipulaci při svádění partnera a žití s ním, v práci, v rodině. Umím říkat ne. Omezuji kontakty s toxickými lidmi. Takže si nejsem úplně jist, že se umím vcítit do člověka, který potřebuje tuto knihu. Nicméně v knize…



Akce (příští i minulé)

záznamy tučně zvýrazněných webinářů jsou k dispozici

Chcete být upozornění na další akci? Přihlaste se na některou a zvolte ANO u příslušné volby. Případně mi napište na vlk@mensa.cz, stejný email použijte na případné pozdější odhlášení.

Náplň SIG

Time managment či obecně plánování, myšlenkové mapy, poznání sama sebe a svých mezí, komunikační metody (např. respektovat a být respektován), metody učení, rozvoj kreativity, hry na zlepšení sociálních dovedností atp.

Komunikační prostředky SIGu

Primárním komunikačním kanálem je Facebook skupina a wiki, ostatní se v realitě příliš nepoužívají.

  • Facebook skupina zde, pro čtení dostupná i pro lidi mimo skupinu.
  • Tyto webové stránky – pro víceméně statické informace o SIGu, máte-li tip, co zde změnit, pište vlk@mensa.cz
  • Emailová konference s emailovou adresou sig-seberozvijeni@googlegroups.com, pro přidání vaší emailové adresy mi napište, popř. s mensovním emailem či jiným google účtem požádejte o členství zde. Nicméně používána sporadicky.
  • Diskuzní fórum naleznete zde. Toto diskuzní fórum je určeno jako doplňkový kanál SIGu, především pro zajímavé a proto rozsáhlé diskuze.
  • Stará emailová konference na intranetu SIGu sice zůstane zachována, nicméně je primárně určena, aby noví členové nalezli tento SIG na intranetu. Nadále už nebude brán ohled na mnohá omezení této emailové konference (problémy s přílohami, formátováním, počtem denně zaslaných zpráv apod.) a jednou za čas hlavně použita na upozornění, že existuje nová emailová konference.

Historie

2022-06-06
byl server mwiki z finačních důvodů smazán, 2021-12-04 byl zastaven provoz mwiki.
2018-02-08
jsem založil Facebook skupinu SIGu. Na mwiki ponechávám trvalejší obsah, průběžně zajímavé články budu dávat na Facebook. Skupina SIGu je veřejná, tzn. přečíst si články bude moci i ten, kdo nemá Facebook účet.
2015-05-19
je SIG třetí největší zájmovou skupinou v Mense ČR (229 členů), nicméně nadále už počet členů nepůjde sledovat vzhledem k přechodu k nové emailové konference sig-seberozvijeni@googlegroups.com k tomuto dni.
 
SIG Seberozvíjení patří už mezi větší zájmové skupiny v Mense ČR (ke dni 2013-10-30 99 členů).
 
SIG Seberozvíjení vznikl během několika dní v půlce března 2013, přičemž se původně měl zabývat pouze Time managementem. Avšak po rozvinutí diskuze na intranetu se začaly přidávat myšlenkové mapy a další efektivní nástroje, což vyvolalo potřebu rozšíření zaměření SIGu. Vývoj názvu SIGu nebyl vůbec jednoduchý, mezi navrhované patřilo: Osobnostní optimalizace, Rozvoj osobnosti, Efektivní osobnost, Osobnostní efektvita, Efektivní já či Sebezefektivňování.
2013-03-17
byly spuštěny webové stránky tohoto SIGu.
 

Zákládající členové: Vladimír Kutálek, Lenka Stodůlková, Jana Veličová

Náměty a tipy pište na adresu vlk@mensa.cz

Vladimír Kutálek, vlk@mensa.cz