SIG Seberozvíjení

Příští i minulé akce

Najdete pod nejnovějšími příspěvky

Nejnovější příspěvky

  • Peníze od Hitlera – Radka Denemarková

    Bohužel kniha je románem, není jasné, jestli a jak moc byla dle skutečné události psána, inspirována nebo ne, vymyšlena. Je asi už jasné, že zvěrstva po druhé světové válce byly, viz recenze jiných knih. Asi tahle kniha byla důležitá, že vzedmula prý zájem o toto období, ale já osobně bych ji byl raději nečetl, abych…

  • Pět jazyků omluvy – Gary Chapman, Jennifer Thomas

    Knihu jsem měl rozečtenou několik měsíců, nebylo to knihou, nicméně asi se to projeví na recenzi. Myslím si, že pět jazyků omluvy patří k důležitým knihám jako pět jazyků lásky. Možná vše vysvětluje podtitul: Omluvit se – je dobré, správně se omluvit – je lepší… Stejně jako u jakzyků lásky nejedná se o nějaký exaktní…

  • Ti, kteří se rozhodli – Alena Lochmannová, Miroslav Šafr

    Kupovat knihu přes e-shop má tu výhodu, že člověk zažije překvapení, jakou bichlu si objednal. Přesně takové překvapení mě čekalo, když jsem držel v ruce tuto knihu, která má 648 stránek a k tomu rozměr 21 × 26,6 cm. Téma mě zajímá z preventivních důvodů, ale taky kvůli tomu, že jsme na rodinném výletě s…

  • Dejte lidem peníze – Annie Lowrey

    Kniha si jde za svým cílem, sbírá postupně síly a argumenty pro základní nepodmíněný příjem. Argumentů proti je tu poskrovnu, většinou ve stylu argumentačního faulu slaměný panák. Nicméně dělá to velmi sofistikovaně, míchá fakta, domněnky autora, cituje. Tedy kniha není vhodná pro nikoho, kdo neumí být pozorný, obezřetný – a u téhle knihy je to…

  • Láska jako životní styl – Gary Chapman

    Pozitivní kniha. Hodně chybí v tomto světě negativismu. Nicméně nemohu s ní jako celek souhlasit. Jsme lidé různí. Na jedné straně je pravda, že v dnešním světě trestáme věci, které není třeba trestat. Navíc trestáme tresty, které ničemu neprospívají. Kniha pojednává o lásce, odpuštění, omluvách – to je důležité pro mnoho z nás a nedostává…

  • Mýtus normálnosti – trauma, nemoci a uzdravování v toxické kultuře – Gabor Maté

    Celé naše lékařství se dělí na dvě části na tělo a mysl. Většina věcí, co se snaží tělo a mysl, tělomysl (Dr. Candace Pertová, Molekuly nemocí), řešit dohromady je na okraji zájmu, považováno za něco alternativního, něco k smíchu. Dokonce psychosomatika má nádech … na okraji alternativního lékařství. Už mnoho let zjišťuji, jak moc má…

  • Analytická psychologie v pohádkách – Marie-Louise von Franz

    Při čtení této knihy se člověk vrátí do dětských let, čte pohádky z různých zemí. Nicméně pak si k pohádkám může přečíst značně podrobnou analýzu z hlediska psychologie, nicméně z mého pohledu neúplnou, některým aspektům pohádky se nevyjadřuje, nekomentuje, především těm kontroverzním jako vyvraždění vesnice, znásilnění princezny. Čtení místy ztěžuje přílišné používání cizích slov, zbytečně…

  • Radikální otevřenost – Jak být silným lídrem a přitom neztrácet lidskost – Kim Scott

    Kniha je určena především pro manažery, pro pracovní kariéru, pro zaměstnance. Nicméně kniha má co říct každému. Myslím si, že může pomoci partnerům, manželům. Může pomoci přátelům. Je prostě univerzální. Kniha je velmi strukturovaná, praktická, s příklady ze života. Je vidět, že autorka popisuje to, co sama praktikuje, co sama zažila, co se naučila. Radikální…

  • Rozvíjejte naplno mozek svého dítěte – Daniel J. Siegel, Tina Payne -Bryson

    Druhé české vydání knihy z roku 2011, už to svědčí o kvalitě knihy. Autor mě již oslovil jinými knihami, takže na jedné straně mě další kniha už tolik nepřidala, ani nepřekvapila. Prostě se v jedné knize dočtete plno poznatků, které jsem já sbíral z vícero knih. Dozvíte se teorii, praktické příklady i obecnou strategii. Na…

  • Jak zvládat silné emoce a osedlat svůj hněv – Matthew McKay

    Relativně útlá kniha, stručně psaná kniha. Přísně strukturovaná kniha, prakticky každá kapitola obsahuje podkapitoly s názvy: Co je třeba vědět, co je třeba dělat, případně co ještě vědět a co ještě dělat. Dobře pracuje s výčtem i tučným písmem. Nemám výtek, mnoho rad v knize mi dává smysl nebo dokonce používám. Dovedu si představit, že…

  • Měsíc radosti: 31 krůčků ke štěstí – Ranghild Bang Nes

    Smíšené pocity. Při čtení knihy se obrňte trpělivostí, autorka je svým způsobem ukecaná, odbíhá od tématu. Kapitolu 8 s názvem Pětice pro každý den jsem četl víceméně dvakrát, marně jsem hledal tu petici pro každý den, nakonec jsem to vzdal a četl dál. Až při čtení pozdějších kapitol jsem pochopil, že následujících 5 kapitol popisuje…

  • Ven z bludiště – Spencer Johnson

    Jednohubka – přečtené za chvilku, cca hodinku, ale asi je tato stručnost vhodná, aby si na přečtení našli čas lidi, co potřebují uniknout z bludiště. Prostě když už nemáte sýr a ani ho nemůžete najít, je třeba odbourávat staré myšlenky a riskovat nové. Jednou větu: pohádka pro dospělé k zamyšlení. Klasický americký styl: obalem, vzhledem…



Akce (příští i minulé)

záznamy tučně zvýrazněných webinářů jsou k dispozici

Chcete být upozornění na další akci? Přihlaste se na některou a zvolte ANO u příslušné volby. Případně mi napište na vlk@mensa.cz, stejný email použijte na případné pozdější odhlášení.

Náplň SIG

Time managment či obecně plánování, myšlenkové mapy, poznání sama sebe a svých mezí, komunikační metody (např. respektovat a být respektován), metody učení, rozvoj kreativity, hry na zlepšení sociálních dovedností atp.

Komunikační prostředky SIGu

Primárním komunikačním kanálem je Facebook skupina a wiki, ostatní se v realitě příliš nepoužívají.

  • Facebook skupina zde, pro čtení dostupná i pro lidi mimo skupinu.
  • Tyto webové stránky – pro víceméně statické informace o SIGu, máte-li tip, co zde změnit, pište vlk@mensa.cz
  • Emailová konference s emailovou adresou sig-seberozvijeni@googlegroups.com, pro přidání vaší emailové adresy mi napište, popř. s mensovním emailem či jiným google účtem požádejte o členství zde. Nicméně používána sporadicky.
  • Diskuzní fórum naleznete zde. Toto diskuzní fórum je určeno jako doplňkový kanál SIGu, především pro zajímavé a proto rozsáhlé diskuze.
  • Stará emailová konference na intranetu SIGu sice zůstane zachována, nicméně je primárně určena, aby noví členové nalezli tento SIG na intranetu. Nadále už nebude brán ohled na mnohá omezení této emailové konference (problémy s přílohami, formátováním, počtem denně zaslaných zpráv apod.) a jednou za čas hlavně použita na upozornění, že existuje nová emailová konference.

Historie

2022-06-06
byl server mwiki z finačních důvodů smazán, 2021-12-04 byl zastaven provoz mwiki.
2018-02-08
jsem založil Facebook skupinu SIGu. Na mwiki ponechávám trvalejší obsah, průběžně zajímavé články budu dávat na Facebook. Skupina SIGu je veřejná, tzn. přečíst si články bude moci i ten, kdo nemá Facebook účet.
2015-05-19
je SIG třetí největší zájmovou skupinou v Mense ČR (229 členů), nicméně nadále už počet členů nepůjde sledovat vzhledem k přechodu k nové emailové konference sig-seberozvijeni@googlegroups.com k tomuto dni.
 
SIG Seberozvíjení patří už mezi větší zájmové skupiny v Mense ČR (ke dni 2013-10-30 99 členů).
 
SIG Seberozvíjení vznikl během několika dní v půlce března 2013, přičemž se původně měl zabývat pouze Time managementem. Avšak po rozvinutí diskuze na intranetu se začaly přidávat myšlenkové mapy a další efektivní nástroje, což vyvolalo potřebu rozšíření zaměření SIGu. Vývoj názvu SIGu nebyl vůbec jednoduchý, mezi navrhované patřilo: Osobnostní optimalizace, Rozvoj osobnosti, Efektivní osobnost, Osobnostní efektvita, Efektivní já či Sebezefektivňování.
2013-03-17
byly spuštěny webové stránky tohoto SIGu.
 

Zákládající členové: Vladimír Kutálek, Lenka Stodůlková, Jana Veličová

Náměty a tipy pište na adresu vlk@mensa.cz

Vladimír Kutálek, vlk@mensa.cz