SIG Seberozvíjení

Příští i minulé akce

Najdete pod nejnovějšími příspěvky

Nejnovější příspěvky

  • Není to konec světa – Hannah Ritchie

    Doporučuji! Lepší knihu o ekologii jsem dlouho nečetl. V úvodu získala mou pozornost tím, jak psala o tom, jak při studiu na ni působili klimaalarmisté a přitom tento obor studovala. Stručný stav: Svět je mnohem lepší, svět je pořád příšerný, svět může být mnohem lepší. Všechna tři tvrzení jsou pravdivá. Kniha je výborně strukturovaná, s…

  • Fantastické finance – Nízké daně, vysoké výdaje a nezadlužená domácnost – Petr Jánský

    Kniha mě zaujala opakující se reklamou, vzbudila velká očekávání, autor byl členem NERV. Zklamala. Úplný brak to není, ale čas čtením mi nikdo nevrátí. Měl mě varovat podivný úvod, krkolomné opakované používání slova Fantastický. Kniha je útlá a přesto plná opakovaných myšlenek stále dokola a dokola. Ano, nemyslím si, že opakování je matka moudrosti. Se…

  • Slečna pokladní – Nina Hořínová

    „Ptala se mě bývalá spolužačka, jestli ji půjčím peníze. Já: Ta co neodmaturovala? Kolegyně: Jo. Řekla jsem, že nabíráme pokladní, ale tohle by prý dělat nešla, protože je pod její úroveň.“ A jakou úroveň má holka, co nedodělala ani střední školu a nechce pracovat… Na jednu stranu nesoudil bych úroveň člověka ani dle neudělané maturity,…

  • Kód života – Jak z nás DNA dělá to, kým jsme – Robert Plomin

    Kniha, která na základě výzkumů jednovaječných, dvojvaječných dvojčat, ale také adoptovaných i neadoptovaných dětí, dává do souvislosti rozmanité věci s genetikou. Myšlenka je jednoduchá, pokud jednovaječná dvojčata, zvláště ty, co byly separovaná od sebe, mají nějakou korelaci a současně nemají tutéž korelaci dvojvaječná dvojčata, je rozdíl korelací vliv genetiky. Adoptované děti k tomu přidávají další…

  • Psychologie vítězství – Václav Petráš

    Autorovu prvotinu jsem četl po přečtení jeho skvělé druhé knihy Jak vychovat z dítěte sportovce Václav Petráš. Tato kniha je obsáhlejší, část knihy zabírá 111 praktických cvičení, které jsou kategorizovány. Svým způsobem mi dává smysl je číst v tomto „opačném“ pořadí. Nejdříve tu útlejší knihu a později přečíst tuto, když člověk chce víc příkladů, vysvětlení…

  • Změň svůj dech a začnou se dít věci – Petra Macháčková , Rostislav Václavek

    Knihu jsem četl na doporučení. Věnuje se 5 hlavním tématům: (funkčnímu) dýchání, otužování, mentální pohodě, fyzickému zdraví. vyvážené stravě. Dohromady se autor chlubí spousty úspěchy včetně úspěchu na sobě, se svým vážným problémem. Autor píše stylem, který mi nevyhovuje, odrazuje. Nesystematicky, opakující se informace, přeskakuje, používá pojmy a zkratky, které teprve dál jsou vysvětleny. Na…

  • Jak vychovat z dítěte sportovce bez typických rodičovských chyb – Václav Petráš

    Geniální kniha aneb doporučuji. Jedna z nejlepších knih, co jsem na dané téma četl. Autor umí psát, píše věcně, stručně, systematicky, čtivě, znale s příklady (tj. bez odkazů, zdrojů), konkrétními radami, používá trefná přirovnání. Kniha je primárně určena pro rodiče sportovních dětí. Nicméně shledávám knihu vhodnou nejen pro každého rodiče, ale obecně pro lidi. Poskytuje…

  • Pořiďte si druhý mozek – Tiago Forte

    Doporučuji. Jak používat nástroje druhého mozku jako je LogSeq. Praktická příručka s plno tipy, příklady, návrhy. Kniha [[Jak si dělat chytré poznámky]] byla dobrá, na základě ní jsem začal používat Logseq. Tahle je praktičtější, na základě ní mám plno praktických tipů, které vyzkouším a pravděpodobně budu používat. Nebo z ní mám hezkou myšlenku, obvykle člověk…

  • Výbušné dítě: Jak vychovávat dítě, které se snadno naštve –

    Autor prokazuje hluboké znalosti dané problematiky. Respektujíci kominikace. Knihou doprovází dva příběhy výbušných dětí, jejich problémy, jejich snahy. Na straně 178 prokazuje znalost rodičů. Popisuje tři plány. Plán A je takový, který každého napadne, direktivní, reakční, rozhodně se hodí, když zachraňujete život. Plán C je vlastně doplněk k B, když prostě těch problémů k řešení…

  • Nestárnoucí mozek – John Medina

    Knihu doporučuji. Lituji, že jsem si nevšiml této knihy mého oblíbeného autora dřív. Knize neumím nic vytknout. Věcně, strukturovaně, odůvodněně, fundovaně řeší téma v názvu knihy. Z knihy mám plno poznámek, zajímavostí, tipů. Stručně: Jak mít lepší stáří a delší stáří? Všímavost aneb žít přítomností Diskutovat i s názorovými oponenty, z různých kultur, prostředí Být…

  • Vím si rady s nadáním: Nadané děti doma i ve škole – Judy Galbraith

    Jsem členem Mensy, plno lidí kolem mě je členem Mensy, aktivně se o IQ, nadání zajímám. Takže tuto knihu jsem si musel pořídit. Je psaná pro děti, částečně dětmi samotnými, protože jsou citováni děti, od 7 do 11 let. Věk dětí kolem mě. Kniha mě osobně sice nic moc nového nepřinesla, nicméně co je důležitější,…

  • Jak si dělat chytré poznámky – Sönke Ahrens

    Není už moc knih/myšlenek, které by dělaly změnu v mém chování. Tahle kniha patří mezi ně. Co víc, udělala změnu, kterou bych nazval převratem. A převratem je i to přesto nebo právě proto, že je relativně jednoduchá. Auto použil přirovnání ke kontenerům v dopravě. Na první pohled se zdáli kontejnery neefektivní, omezující, ale v realitě…



Akce (příští i minulé)

Chcete být upozornění na další akci? Přihlaste se na některou a zvolte ANO u příslušné volby. Případně mi napište na vlk@mensa.cz, stejný email použijte na případné pozdější odhlášení. Záznamy tučně zvýrazněných webinářů jsou k dispozici.

Náplň SIG

Time managment či obecně plánování, myšlenkové mapy, poznání sama sebe a svých mezí, komunikační metody (např. respektovat a být respektován), metody učení, rozvoj kreativity, hry na zlepšení sociálních dovedností atp.

Podprojekt Dopravní osvěta

Na facebooku existuje skupina https://www.facebook.com/groups/dopravniosveta/, abychom dojeli, kam chceme, ve zdraví a bez ohrožení jiných účastníků dopravy. Věcně, pokud možno s odkazy na zákon a pokud možno preventivní přístupy. Tipy, doporučení, odůvodnění dopravních situací, citace zákonů – případně řešení nestandardních situací pro řidiče, cyklisty, chodce i jiné účastníky. Vznikla v červnu 2017.
Nejdůležitější zdroje informací je zákon https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2000-361 a vyhláška https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2015-294.

Články a webináře na téma Dopravní osvěta:

Podprojekt Kvakeři / Subproject Quakers

please see the link / prosím přejděte na link

Články

Komunikační prostředky SIGu

Primárním komunikačním kanálem jsou tyto stránky a Facebook skupina, ostatní se v realitě příliš nepoužívají.

  • Facebook skupina https://www.facebook.com/groups/sigseberozvijeni/.
  • Tyto webové stránky – pro víceméně statické informace o SIGu, máte-li tip, co zde změnit, pište vlk@mensa.cz
  • Emailová konference s emailovou adresou sig-seberozvijeni@googlegroups.com, pro přidání vaší emailové adresy mi napište, popř. s mensovním emailem či jiným google účtem požádejte o členství zde. Nicméně používána sporadicky.
  • Diskuzní fórum naleznete zde. Toto diskuzní fórum je určeno jako doplňkový kanál SIGu, především pro zajímavé a proto rozsáhlé diskuze.
  • Stará emailová konference na intranetu SIGu sice zůstane zachována, nicméně je primárně určena, aby noví členové nalezli tento SIG na intranetu. Nadále už nebude brán ohled na mnohá omezení této emailové konference (problémy s přílohami, formátováním, počtem denně zaslaných zpráv apod.) a jednou za čas hlavně použita na upozornění, že existuje nová emailová konference.

Historie

    1. 2024-12-08 Oficiální integrovaní projektu Dopravní osvěta (fungující od roku 2017) a projektu Kvakeři (od roku 2024) pod křídla SIGu Seberozvíjení2022-06-06byl server mwiki z finačních důvodů smazán, 2021-12-04 byl zastaven provoz mwiki.2018-02-08jsem založil Facebook skupinu SIGu. Na mwiki ponechávám trvalejší obsah, průběžně zajímavé články budu dávat na Facebook. Skupina SIGu je veřejná, tzn. přečíst si články bude moci i ten, kdo nemá Facebook účet.2015-05-19je SIG třetí největší zájmovou skupinou v Mense ČR (229 členů), nicméně nadále už počet členů nepůjde sledovat vzhledem k přechodu k nové emailové konference

sig-seberozvijeni@googlegroups.com

    k tomuto dni. SIG Seberozvíjení patří už mezi větší zájmové skupiny v Mense ČR (ke dni 2013-10-30 99 členů). SIG Seberozvíjení vznikl během několika dní v půlce března 2013, přičemž se původně měl zabývat pouze Time managementem. Avšak po rozvinutí diskuze na intranetu se začaly přidávat myšlenkové mapy a další efektivní nástroje, což vyvolalo potřebu rozšíření zaměření SIGu. Vývoj názvu SIGu nebyl vůbec jednoduchý, mezi navrhované patřilo: Osobnostní optimalizace, Rozvoj osobnosti, Efektivní osobnost, Osobnostní efektvita, Efektivní já či Sebezefektivňování.2013-03-17byly spuštěny webové stránky tohoto SIGu. 

Zákládající členové: Vladimír Kutálek, Lenka Stodůlková, Jana Veličová

Náměty a tipy pište na adresu vlk@mensa.cz

Vladimír Kutálek, vlk@mensa.cz