SIG Seberozvíjení

Příští i minulé akce

Najdete pod nejnovějšími příspěvky

Nejnovější příspěvky

  • Štěstí od pasu dolů – Oliver Gralla

    Německý urolog svébytným způsobem popisuje mužské i ženské urologické i sexuální témata. Svým způsobem je to humorné, svým způsobem je to hororové, zvláště když jste muž a velkou představivost. Knize by velmi prospěli obrázky, aby laik je nemusel googlit, když nedokážou rozeznat vřídek od bradavice apod. I u této knihy je třeba brát s rezervou…

  • Venezuela: Rozklad ráje – Eduard Freisler

    Náročné čtení. Od autora co několik let žil ve Venezuele. Surové informace prokládané informacemi z rozhovorů. Jak sociální dávky, levné ceny základních potřeb a z toho plynoucí mafie, korupce, kupčení s hlasy zničili společnost a stačilo ne až tak mnoho let. Na konci zamyšlení, jak z toho ven. Chce to čas na změnu myšlení nebo…

  • Rozvoj mentální kondice – Jana Bílková

    Knihu jsem si pořídil naslepo. Pokud máte faktografické znalosti názvu států, měst, hor, řek, rostlin, budete mít velkou výhodu. Mentální cvičení jsou v podání této knihy především písmenkové hrátky, přesmyčky, vzpomínání na slova splňující nějaké podmínky apod. Proč ne, jen holt mentální trénink znamená i nějakou formu učení se názvů výše zmíněných objektů. Oficiální popis:…

  • Výstup na vrchol korupce – Od obálek k národní prostituci – Ondřej Závodský

    Doporučuji! Kniha z roku 2020, tedy je nutné vzít v úvahu tehdejší témata. Nevidomý autor, právník, který má svou morálku a je svým způsobem odvážný. Je to člověk, u kterého se mi nechce věřit, že je nevidomý. Má neskutečný přehled, který v knize je poznat množstvím odkazů, kauz, jmen. Útlá kniha, hutné informace, 288 odkazů.…

  • Hojení vnitřních ran – Rolf Sellin

    Není to první kniha, kterou čtu od tohoto autora. Nezklamala. Je to náročné čtení, víc z knihy budete mít, když dané metody budete rovnou využívat, pokud vás osloví, potřebujete je. Autor říká, že je kniha je vhodná na léčení ran, nicméně ne traumat, s těmi máte vyhledat odbornou pomoc. Nicméně jako prevence traumat popsané metody…

  • Smysl života – Alfred Adler

    Kniha od dávno zemřelého autora napsaná v roce 1933, tedy před 90 lety. Člověk musí mít toto na paměti při čtení. A svým způsobem být velkorysý k dávno překonaným přístupům. Tehdejší názory na homosexuály člověk pochopí. Časté čtení o rozmazlování, které se např. pozná tak, že dítě příliš pláče, byly na mě moc, i vzhledem…

  • Co se ti stalo? Rozhovory o traumatu, psychické odolnosti a uzdravení – Oprah Winfrey & Bruce D. Perry

    Trochu nezvyklá forma, rozhovory, takže struktura víceméně jen jednoúrovňová, díky ale za ni. V knize jsem se dozvěděl plno informací, polopatisticky vysvětlené. Nejen že potvrzuje mýtus, že děti v nízkém věku nic necítí, nevnímají, dokonce ho převracejí naruby. V krátkém období po porodu je vývoj mozku tak kritický, že 2 měsíce traumat po porodu následovaných…

  • Nenásilná komunikace ve škole – Marshall Rosenberg

    Autor bohužel už zemřel. Nicméně stihl naspat několik knih o nenásilné komunikaci. Do mých rukou se dostala ta o nenásilné komunikace ve škole. Bohužel stejně jako v autorových USA i u nás v ČR školy stále převážně vycházejí z pruských kadetek, škol pro přípravu vojáků, úředníků, používají dle autora „vzdělávání na principu dominance“. Prostě princip…

  • Ať žije přátelství! – Pär Flodin, Frida Bern Andersson & Daniel Ek

    Celkem ojedinělá kniha o přátelství. Autoři výzkumy dokládají, jak mají přátelství vliv na zdraví i délku života. Dále pokračují celkem dobrými tipy, kde a jak se seznamovat a jak se o přátelství starat, udržovat, rozvíjet nebo i ukončovat. Celkem systematicky a strukturovaně. Kniha je plná teorie, ale i úkoly jak pro jednotlivce, tak s přáteli.…

  • Výchova bez ponižování – Daniela Gaigg & Linda Syllaba

    Těchto knih není nikdy dost. Jak méně násilně vychovávat děti. Je to delší, ale dlouhodobější způsob, než něco zakázat, čti skrýt, převézt do forem hůře viditelné, prokazatelné. Tato kniha jde na to strukturovaně v sedmi krocích. Kniha zůstává relativně stručná, přečtení není na dlouho. Kniha je navíc doplněna mnoha citáty. Lze ji číst jako běžnou…

  • Nebuď p*ča aneb jak (ne)pracovat s dětmi – Tomáš Morávek

    Kniha vhodná pro všechny, jen citlivky, lidé neotupělí díváním se na televizi, se musí připravit, že možná je příběhy dojmou, budou brečet apod. Kniha je útlá, výživná. Příběhy ze života jsou prokládány teorií, výňatky ze zákona. Vše psáno stručně, ale přitom dostatečně výstižně. Je možné, že i tak vám čtení bude trvat déle a budete…

  • Introvertka chodí na terapii – Deborah Tung

    Komiksový styl má několik výhod. I dítě na prvním stupni kniha zaujme a začte se. Pro lidi zaneprázdněné i „zaneprázdněné“, rychleji a snadněji ji přečtou. Současně obrázky mnohdy řeknou víc než samotný text, třeba i dvojnásobný text. Nejsem si vědom, že bych trpěl úzkostmi, depresemi, panickou atakou, takže berte můj názor s rezervou, ale kniha…



Akce (příští i minulé)

záznamy tučně zvýrazněných webinářů jsou k dispozici

Chcete být upozornění na další akci? Přihlaste se na některou a zvolte ANO u příslušné volby. Případně mi napište na vlk@mensa.cz, stejný email použijte na případné pozdější odhlášení.

Náplň SIG

Time managment či obecně plánování, myšlenkové mapy, poznání sama sebe a svých mezí, komunikační metody (např. respektovat a být respektován), metody učení, rozvoj kreativity, hry na zlepšení sociálních dovedností atp.

Komunikační prostředky SIGu

Primárním komunikačním kanálem je Facebook skupina a wiki, ostatní se v realitě příliš nepoužívají.

  • Facebook skupina zde, pro čtení dostupná i pro lidi mimo skupinu.
  • Tyto webové stránky – pro víceméně statické informace o SIGu, máte-li tip, co zde změnit, pište vlk@mensa.cz
  • Emailová konference s emailovou adresou sig-seberozvijeni@googlegroups.com, pro přidání vaší emailové adresy mi napište, popř. s mensovním emailem či jiným google účtem požádejte o členství zde. Nicméně používána sporadicky.
  • Diskuzní fórum naleznete zde. Toto diskuzní fórum je určeno jako doplňkový kanál SIGu, především pro zajímavé a proto rozsáhlé diskuze.
  • Stará emailová konference na intranetu SIGu sice zůstane zachována, nicméně je primárně určena, aby noví členové nalezli tento SIG na intranetu. Nadále už nebude brán ohled na mnohá omezení této emailové konference (problémy s přílohami, formátováním, počtem denně zaslaných zpráv apod.) a jednou za čas hlavně použita na upozornění, že existuje nová emailová konference.

Historie

2022-06-06
byl server mwiki z finačních důvodů smazán, 2021-12-04 byl zastaven provoz mwiki.
2018-02-08
jsem založil Facebook skupinu SIGu. Na mwiki ponechávám trvalejší obsah, průběžně zajímavé články budu dávat na Facebook. Skupina SIGu je veřejná, tzn. přečíst si články bude moci i ten, kdo nemá Facebook účet.
2015-05-19
je SIG třetí největší zájmovou skupinou v Mense ČR (229 členů), nicméně nadále už počet členů nepůjde sledovat vzhledem k přechodu k nové emailové konference sig-seberozvijeni@googlegroups.com k tomuto dni.
 
SIG Seberozvíjení patří už mezi větší zájmové skupiny v Mense ČR (ke dni 2013-10-30 99 členů).
 
SIG Seberozvíjení vznikl během několika dní v půlce března 2013, přičemž se původně měl zabývat pouze Time managementem. Avšak po rozvinutí diskuze na intranetu se začaly přidávat myšlenkové mapy a další efektivní nástroje, což vyvolalo potřebu rozšíření zaměření SIGu. Vývoj názvu SIGu nebyl vůbec jednoduchý, mezi navrhované patřilo: Osobnostní optimalizace, Rozvoj osobnosti, Efektivní osobnost, Osobnostní efektvita, Efektivní já či Sebezefektivňování.
2013-03-17
byly spuštěny webové stránky tohoto SIGu.
 

Zákládající členové: Vladimír Kutálek, Lenka Stodůlková, Jana Veličová

Náměty a tipy pište na adresu vlk@mensa.cz

Vladimír Kutálek, vlk@mensa.cz