SIG Seberozvíjení

Příští i minulé akce

Najdete pod nejnovějšími příspěvky

Nejnovější příspěvky

  • Ať žije přátelství! – Pär Flodin, Frida Bern Andersson & Daniel Ek

    Celkem ojedinělá kniha o přátelství. Autoři výzkumy dokládají, jak mají přátelství vliv na zdraví i délku života. Dále pokračují celkem dobrými tipy, kde a jak se seznamovat a jak se o přátelství starat, udržovat, rozvíjet nebo i ukončovat. Celkem systematicky a strukturovaně. Kniha je plná teorie, ale i úkoly jak pro jednotlivce, tak s přáteli.…

  • Výchova bez ponižování – Daniela Gaigg & Linda Syllaba

    Těchto knih není nikdy dost. Jak méně násilně vychovávat děti. Je to delší, ale dlouhodobější způsob, než něco zakázat, čti skrýt, převézt do forem hůře viditelné, prokazatelné. Tato kniha jde na to strukturovaně v sedmi krocích. Kniha zůstává relativně stručná, přečtení není na dlouho. Kniha je navíc doplněna mnoha citáty. Lze ji číst jako běžnou…

  • Nebuď p*ča aneb jak (ne)pracovat s dětmi – Tomáš Morávek

    Kniha vhodná pro všechny, jen citlivky, lidé neotupělí díváním se na televizi, se musí připravit, že možná je příběhy dojmou, budou brečet apod. Kniha je útlá, výživná. Příběhy ze života jsou prokládány teorií, výňatky ze zákona. Vše psáno stručně, ale přitom dostatečně výstižně. Je možné, že i tak vám čtení bude trvat déle a budete…

  • Introvertka chodí na terapii – Deborah Tung

    Komiksový styl má několik výhod. I dítě na prvním stupni kniha zaujme a začte se. Pro lidi zaneprázdněné i „zaneprázdněné“, rychleji a snadněji ji přečtou. Současně obrázky mnohdy řeknou víc než samotný text, třeba i dvojnásobný text. Nejsem si vědom, že bych trpěl úzkostmi, depresemi, panickou atakou, takže berte můj názor s rezervou, ale kniha…

  • WTF: Co přinese budoucnost a jak ji přežít – Tim O’Reilly

    Autor je etatista a člověk levicového myšlení, dále majitelem firmy, která se obejde bez vnějšího financování. Kniha je plná sebechvály, nicméně často odůvodněné, přesto pro neameričana je to značně nezvyklé a předlouhé oslavné „písně“. Kniha je plná informací především z historie IT, příhod, doplněná o logické domněnky a historky autora, které jsem neověřoval, zdáli se…

  • Klubovna naděje: trauma nezačíná tam, kde si myslíme, a nekončí tam, kde bychom čekali – Tomáš Paprštein

    Skvěle zpracované téma, které by se nemělo dít. Přesto se děje často, příliš často. Rád jsem tuto knihu podpořil a podpořím ji i touto recenzí. První část knihy je velmi podrobný vhled do dětství Tomáše, které je ve vhodných chvílích přerušeno a doplněno komentářem odborníka na dané téma. Je to podrobné, svým způsobem napínavé, čtivé,…

  • Od přírody podřadné – Jak se věda mýlila v ženách – Angela Saini

    Čtení této knihy jsem si užíval, kdy jindy můžete říct své ženě, že čtete jak jsou vědecky podřadné? Jako každý v tomhle tématu jsem zaujatý a bohužel z knihy jsem nabyl dojmu, že zaujatí jsou i vědci, na obou stranách. Chvíli to potrvá dostat věrohodné výsledky. Co si z knihy odnáším já? To, že před…

  • Digiděti: Jak pečovat o děti, o něž současně pečují digitální technologie – Jan Kršňák

    Knihy je plná myšlenek, ale to také znamená, že text je obšírný, s plno drobnými odbočkami. Ale asi to jinak nejde vzhledem k tomu, jak digitální technologie jsou všude, od domácího prostředí, práci, zábavě až po negativní věci. Autor tak ani nemůže být konkrétní příliš s radami, protože každý jsme na své cestě jinde, má…

  • Odstraňte chaos a vytvořte si více místa v hlavě – Boris Nikolai Konrad

    Jedna z knih o paměťových technikách. Fungují. Jen je třeba se znát, věnovat tomu čas, individualizovat je, trénovat – prostě počáteční investice je nutná. Klasika nejprve test na začátku, pak podobný test na konci knihy. Od teorie, k praxi, včetně návrhu jak během 30 dní se paměti věnovat. Zkuste, třeba vás tato přesvědčí, že paměť…

  • Myslete jako Sherlock Holmes – praktické tipy pro bystřejší mozek – Maria Konnikova

    Kniha, která mě zaujala názvem. Obsahuje spoustu zajímavých úvah propojených jak s postavami Sherlocka Holmese a Watsona, tak jejich autorem. Kniha je mi na můj vkus příliš psaná rozvláčně. Na druhou stranu díky tomu, je to pohodovější čtení. Zdá se mi, že je psaná nepříliš strukturovaně, ale to je možná tím, že téma probírá dost…

  • Poslední civilizace – Sam J. Miller

    Brrr, brak, nečíst. Měla to být oddechovka, scifi. Oddechovka to není. Je to psáno rozvláčně, lidé co čtou pomaleji nebo po kratších dobách, mohou mít problém se začíst. Je to násilnická četba, nejen násilí v sebeobraně, ale násilí hlavních postav se sporným odůvodněním. V upoutávce jsou zmíněna všechna hlavní témata současnosti: klimatická změna, genderová identita,…

  • Muslimská dívka – zpověď dospívající dívky bez předsudků – Amani Al-Khatahtbeh

    Jak lépe porozumět muslimům než čtením jejich knih? Kniha, která mě nijak nepřekvapila, pokud tak příjemně, jak se můj názor příliš nezměnil po přečtení knihy. Autorka popisuje svůj život v USA i v Jordánsku. Na rodila se v USA, kde byla na okraji, po 11/9 odjela její rodina do Jordánska, kde byla opět ta na…



Akce (příští i minulé)

záznamy tučně zvýrazněných webinářů jsou k dispozici

Chcete být upozornění na další akci? Přihlaste se na některou a zvolte ANO u příslušné volby. Případně mi napište na vlk@mensa.cz, stejný email použijte na případné pozdější odhlášení.

Náplň SIG

Time managment či obecně plánování, myšlenkové mapy, poznání sama sebe a svých mezí, komunikační metody (např. respektovat a být respektován), metody učení, rozvoj kreativity, hry na zlepšení sociálních dovedností atp.

Komunikační prostředky SIGu

Primárním komunikačním kanálem je Facebook skupina a wiki, ostatní se v realitě příliš nepoužívají.

  • Facebook skupina zde, pro čtení dostupná i pro lidi mimo skupinu.
  • Tyto webové stránky – pro víceméně statické informace o SIGu, máte-li tip, co zde změnit, pište vlk@mensa.cz
  • Emailová konference s emailovou adresou sig-seberozvijeni@googlegroups.com, pro přidání vaší emailové adresy mi napište, popř. s mensovním emailem či jiným google účtem požádejte o členství zde. Nicméně používána sporadicky.
  • Diskuzní fórum naleznete zde. Toto diskuzní fórum je určeno jako doplňkový kanál SIGu, především pro zajímavé a proto rozsáhlé diskuze.
  • Stará emailová konference na intranetu SIGu sice zůstane zachována, nicméně je primárně určena, aby noví členové nalezli tento SIG na intranetu. Nadále už nebude brán ohled na mnohá omezení této emailové konference (problémy s přílohami, formátováním, počtem denně zaslaných zpráv apod.) a jednou za čas hlavně použita na upozornění, že existuje nová emailová konference.

Historie

2022-06-06
byl server mwiki z finačních důvodů smazán, 2021-12-04 byl zastaven provoz mwiki.
2018-02-08
jsem založil Facebook skupinu SIGu. Na mwiki ponechávám trvalejší obsah, průběžně zajímavé články budu dávat na Facebook. Skupina SIGu je veřejná, tzn. přečíst si články bude moci i ten, kdo nemá Facebook účet.
2015-05-19
je SIG třetí největší zájmovou skupinou v Mense ČR (229 členů), nicméně nadále už počet členů nepůjde sledovat vzhledem k přechodu k nové emailové konference sig-seberozvijeni@googlegroups.com k tomuto dni.
 
SIG Seberozvíjení patří už mezi větší zájmové skupiny v Mense ČR (ke dni 2013-10-30 99 členů).
 
SIG Seberozvíjení vznikl během několika dní v půlce března 2013, přičemž se původně měl zabývat pouze Time managementem. Avšak po rozvinutí diskuze na intranetu se začaly přidávat myšlenkové mapy a další efektivní nástroje, což vyvolalo potřebu rozšíření zaměření SIGu. Vývoj názvu SIGu nebyl vůbec jednoduchý, mezi navrhované patřilo: Osobnostní optimalizace, Rozvoj osobnosti, Efektivní osobnost, Osobnostní efektvita, Efektivní já či Sebezefektivňování.
2013-03-17
byly spuštěny webové stránky tohoto SIGu.
 

Zákládající členové: Vladimír Kutálek, Lenka Stodůlková, Jana Veličová

Náměty a tipy pište na adresu vlk@mensa.cz

Vladimír Kutálek, vlk@mensa.cz