Kniha je o všem, co se týká odklonu od náboženství v posledních letech i stoletích. Od pravděpodobných důvodů, možných řešení. Autor je velmi realistický, kritický, a proto kniha může zajímat jak věřící, tak apateisty. Je zajímavé číst o kategorii, ke které jsme se přihlásili nebo aspoň která nám dává smysl. Sice nemám rád kategorie, svazují, ale když bych se musel charakterizovat, apateismus by byl ten pojem, kterým bych se charakterizoval. A na druhou stranu vysvětlit pojmy je dobré pro porozumění. Nicméně problém všech kategorizací je nutné zjednodušení, zapomíná se na všechny možné nuance. Např. postoj, který kombinuje agnosticismus, něcismus a apateismus dohromady. A je jen na daném člověku, co je mu bližší. Věří v něco, neví co (nebo kdo) to je a z hlediska důsledků je mu jedno, co to je. A protože to poslední, že je mu to jedno, je pro něj nejdůležitější, je mu nejblíže apateismus. Protože je mu jedno, kde se berou myšlenky/sny v jeho hlavě, které mu napovídají či jen analyzují věci minulé, co má dělat. Je mu jedno, jestli se to nazve svědomím, sny, výstup nevědomí, výstup myšlení nebo promluvy Boha, prostě to je, více či méně to používá, ale co je za tím, ho nezajímá. Stejně jako dost lidem je jedno, odkud se bere blesk, jestli je to zbraň Boha, nebo přírodní jev, nebo pomsta matičky Země.
Kniha je dobře strukturována, přesto hůře čitelná, opět to přikládám tomu, že používá ve zvýšené míře cizí slova. Ten, koho téma zajímá, tím projde, ostatní může po pár stránkách odradit.
Zvláště mě zaujalo, jak na straně 41 autor píše: „Křesťanství a pravděpodobně i všechna další náboženství ztrácejí copyright na Boha. Lidé tyto pojmy interpretují zcela individuálně a autonomně.“ Jen doplním, že to nejsou všechna náboženství, např. kvakeři od svého počátku (od 17 .století) tuto „ztrátu copyrightu na Boha“ nejen vnímají, ale vlastně je i podstatou jejich víry.
Oficiální popis: Dlouhou dobu vládlo v křesťanském světě přesvědčení, že lidé jsou vlastně „nevyléčitelně věřící“ a v určitém okamžiku svého života se jistě budou ptát na Boha. Na tomto nezpochybnitelném předpokladu byla mnohdy postavena teologie a pastorace. Empirická data ale v současné době jasně ukazují obrovský rozsah náboženské lhostejnosti. Bůh už není tím, vůči komu se někteří vymezují a jehož existenci zpochybňují – jednoduše lidi přestává zajímat. Kniha s brutální poctivostí analyzuje současné výzvy, které se staví před náboženství, a ukazuje perspektivy budoucího křesťanství, jež se musí vyrovnat s radikálně změněnými okolnostmi. Bude nepostradatelným průvodcem pro všechny, kteří se v dnešní době snaží poctivě žít své křesťanství, mají prst na tepu doby a odvahu přehodnotit věci nekonvenčním způsobem.
Předmluva Tomáš Halík.
Doslov Tomáš Petráček.