Mýtus normálnosti – trauma, nemoci a uzdravování v toxické kultuře – Gabor Maté


Celé naše lékařství se dělí na dvě části na tělo a mysl. Většina věcí, co se snaží tělo a mysl, tělomysl (Dr. Candace Pertová, Molekuly nemocí), řešit dohromady je na okraji zájmu, považováno za něco alternativního, něco k smíchu. Dokonce psychosomatika má nádech … na okraji alternativního lékařství.

Už mnoho let zjišťuji, jak moc má mysl ovlivňuje mé tělo. V kladném i negativním smyslu slova. Funguje mi placeno, funguje mi nocebo. Dokonce do značné míry jsem dokázal sám laicky některé vztahy cíleně využívat. Dosud nejdůležitější knihou byla kniha My jsme placebo.

Teď čtu Mýtus normálnosti od Matého, dodává další výzkumy na téma, jak traumata korelují s autoimunitními nemocemi. A jak zoufalý je nedostatek znalostí, protože když se řeší rakovina, ALS, Cohnova nemoc, lupus, málo kdy lékař vůbec zajímá nebo cíleně zkoumá rodinné zázemí, dětství pacienta, jeho traumata.

Zdá se mi jako by autor nebyl schopen se řídit vlastními pravidly, především přijetí. Prostě jakmile dojde na ekonomii, není pro mě autor příliš důvěryhodný. Na druhou stranu je důvěryhodný, co se týká psychologie včetně souvislostí ekonomie a psychologie a následky ekonomie do psychologie. Nicméně ekonomie má za sebou silné důvody proč funguje tak jak funguje. To, co mi dává rozhodně ale smysl je zkombinovat ekonomii a psychologii tak, aby bylo dosaženo co nejlepšího výsledku. To autor nenabízí, resp. jeho návrhy nejsou ekonomicky podložené. A já, jako ekonomický laik zde vidím možné zádrhele, asi jako socialismus má značné ekonomické zádrhele, i když teoreticky zní dobře. Nemluvě o nekritickém strachu z tzv. klimatické změny.

Je zajímavé, že souvislost duševna s tělem je jasná mezi lidmi jen někde: nerozčiluj se nebo tě trefí šlak, ale už ne tolik o dlouhodobých táhlých problémech a přitom zde máme psychodomatiku, placebo, nocebo efekt.

Knihu doporučuji, ty souvislosti našeho života, duševna s mnoha nemocemi, především autoimunitními je značná. Stejně jako s rasismem a dalšími vlivy, které má víceméně kdokoliv, od žen, jiných ras, vyznání, socioekonomického postavení. Kniha na konci i nabízí cestu, jak se uzdravovat, stručně: Opravdovost, agence (jak vnitřně danou schopnost, tak zvnějšku danou možnost/svolení rozhodovat se jednat v souladu s vlastní pravou vůlí), hněv, přijetí, pět soucitů (obyčejný lidský soucit, soucit zvědavosti a porozumění, soucit rozpoznání, soucit pravdy, soucit možnosti). Dále cvičení v sebedotazování a mnohem víc.

Kniha je psána značně rozvláčně, částečně to souvisí s tím, že autor se snaží předat sdělení a snaží se, aby nebylo chybně pochopeno a nesklouzlo do druhého extrému. Částečně dle mě tím, že autorovi utíkají myšlenky, dává hodně příkladů.

Mýtus normálnosti

Oficiální popis: Jak sám autor říká, kniha s tématem vlivu naší kultury na zdraví ho „volala“ mnoho let. Dlouho na ni ale nenacházel ani odvahu, ani dostatek sil. Až přišla pandemie covidu a s ní dostatek volného prostoru. Gabor Maté spojil síly se svým synem Danielem a výsledkem je opus magnum, který spojuje zdánlivě nespojitelné, nenechává kámen na kameni, otevírá oči a léčí. Autoři se v knize ptají, jak je možné, že v části světa, která se chlubí nevyspělejším zdravotnickým systémem, se zdraví populace trvale zhoršuje – viz například fakt, že skoro 70 % Američanů pobírá minimálně jeden lék na předpis a přes 50 % užívá dva i více léků nebo že v Kanadě trpí pětina populace vysokým tlakem, a v Evropě dokonce více než třetina. Autoři trpělivě a velmi srozumitelně spojují jednotlivé fenomény do překvapivých souvislostí, ukazují na pravé příčiny nemocí, z nichž mnohé západní medicína z nich zcela ignoruje a považuje je za nevyléčitelné (ALS, roztroušená skleróza, alergie, Crohnova choroba a další tzv. autoimunitní nemoci). Je to bez nadsázky jedna z těch knih, které nám mohou pomoct vymanit se z generačních traumat, zachraňují životy a patří k majákům, které v dnešní době tolik potřebujeme. Jaké jsou skutečné příčiny zdravotních potíží vás a vašich blízkých. Že zdravý a šťastný život člověka stojí především na třech základních pilířích: a) ničím nerušené, klidné těhotenství matky, b) přirozený, ničím nerušený porod, c) prvních 3-5 let života dítěte v obklopení široké rodiny, která je přítomná, v klidu a bez stresu (podmínka minimálně tří pečujících dospělých v domácnosti). Jsou zde život-měnící, životy-zachraňující informace. Všechny knihy G. Matého, jimiž prolíná jeho pohnutý osobní příběh, jsou plné dojemných osudů a životních zkušeností jeho pacientů, z nichž mnozí – často na smrtelné posteli – svoji nemoc přijali jako učitele, a nejenom že se uzdravili, ale zcela zásadně změnili svůj život. V jak toxické kultuře dnes žijeme, a že nemůžeme být zdraví pokud ten systém neoliberální globalizace nezměníme. Kniha obsahuje rovněž četné praktické rady, které mohou zlepšit život každého člověka.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *