Kyberkultura, hackeři a digitální revoluce: Informace chce být svobodná – Petr Mareš


Nestojí za čtení. Kniha je dobře strukturovaná a i díky zvýrazněným slovům ji lze rychločíst. Autor prokazuje spoustu znalostí historie, vypraví příběhy, vysvětluje. Bohužel tyto informace prokládá svými názory, místy sklouzává k manipulacím, propagandám, před kterými sám varuje. Celkově nestojí kniha za čtení.

Kyberkultura, hackeři a digitální revoluce: Informace chce být svobodná

Informace chce být svobodná (Information want‘s to be free) je hackerské heslo, které pochází z dob, kdy slovo hacker ještě nemělo zdaleka tak negativní nádech a o tajných zákoutích kyberprostoru mělo ponětí jen pár osamělých geeků. S touto knihou budete sledovat dramatický vývoj kyberkultury od zrodu kyberpunku, přes vznik globální sítě, původně navržené ke svobodnému šíření informací a virtuální spolupráci, až po dnešní dobu postfaktickou, využívající internet k marketingovým účelům, propagandě a šíření dezinformací.

Dozvíte se o zásadních hnutích a novodobých hrdinech, bojujících za digitální svobodu, kteří se snaží o zachování internetu jako decentralizované zóny v době, kdy se jeho vývoj ubírá už zcela opačným směrem podléhá mocenské kontrole, cenzuře a tržní monopolizaci. Utopie se tak stává dystopií.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *