Z hubeňoura tlouštíkem a zase zpátky – Zhubněte s trenérem, který úmyslně přibral a pak shodil 34 kilo – Drew Manning


Kniha mě zaujala podtitulem „zhubněte s trenérem, který úmyslně přibral a pak shodil 34 kilo“. Jeho motivací bylo pomoci příbuznému, kterého nadváha už dost ohrožovala na životě a kterému nebyl schopen pomoci. Druhou motivací bylo zvýšit zájem o svou praxi. Na půl roku se rozhodl přestat s cvičením a jíst nezdravě – klasickou americkou stravu. On, který od mládí byl přímo posedlý zdravou stravou a cvičením. Počátky tloustnutí byly těžké, nutit se k něčemu, co mu nesedělo. Velmi pěkně popisuje změny, které čekal, i změny, které nečekal. Především ztráta sebeúcty, vliv na partnerství, rodičovství, sex, strach o své zdraví, život. Jeho pocity, když na přelomu se ženou vyhodili všechny nezdravé potraviny a on už si vybudoval „vztah“ s některými z nimi. Obtíže, které měl při shazování kil (a přitom měl výhodu v tom, že věděl, jak správně děla cviky, věděl co jíst, a věděl, že je to možné s jeho genetickou výbavou).
Celý experiment ho změnil, přinesl plno příznivců, ale myslím si, že mu přinesl neskutečný vhled/empatii do myšlení obézních. A také důvěru v to, že to co tvrdí, funguje, i když je to obtížné, obtížné i pro něj…
Mé poznámky: dělat cviky správně, pestře (plavání, jogu i posilovací). Správně jíst (udržitelně, mít připraveno jídlo – vaří si dvakrát týdně na několik dní, dle něj každé tři hodiny by člověk měl jíst). Budou obtíže, nebude se chtít, výsledky se budou zmenšovat. Jing a jang: je potřeba povzbuzovač i povolovač i pohánění k zodpovědnosti. Je potřeba podpora: upřímnost i víru. Je dobré se svěřit, učinit prohlášení, když ne k veřejnosti, aspoň k blízkým. Není to krátkodobý úkol, je to změna životního stylu. Bude zde problém posledních x/7 kilo, kdy je třeba změnit strategii, kdy je třeba navýšit příjem kalorií, aby tělo mohlo pokročit do další úrovně.

Oficiální popis:

Tato kniha není pro slečny s povánočním jedním kilem a tisíci řečmi o špecích navíc. Nevědí o čem mluví. Stejně, jako to netušil Drew, kondiční trenér, který si dlouho myslel, že být fit je jen otázkou rozhodnutí. Trenér, na nějž teprve čekaly životní zkušenosti, jakými jsou stud, odsouzení ostatních, pocity selhání a ponížení, obavy o zdraví a zásyp proti opruzeninám. Kdo jiný by mohl s vámi v obtížném, zdlouhavém a vyčerpávajícím bojem s kily soucítit víc?

Drew Manning byl závislý. Závislý na zdravém živtním stylu, pravidelném pohybu a špenátovém koktejlu. Život byl skvělý a on mohl být díky svému nakažlivému nadšení příkladem svým klientům ve fitcentru. Protože kdo by mohl odolat?! Všichni přece chceme být jako on!

Prozření sice nepřišlo brzy, ale přišlo. Když se i jeho blízký příbuzný začal omlouvat z hodin cvičení, a přitom je tak potřeboval, a ještě navíc přiznal, že opět neodolal sladkému pokušení, začal Drew přemýšlet, proč se tolik jeho klientů po nějakém čase vzdává? Proč jim vědomí, že jsou na správné cestě, nestačí k tomu, aby vytrvali?

Odpověď nenašel, ale rozhodl se hledat. Něco bylo třeba změnit. Drew Manning potřeboval porozumět tomu, jaké je být na druhé straně, být v kůži tlouštíků! Díky oddanosti klientům vzdal na šest měsíců svůj dosavadní život, přestal cvičit, krmil se typickou americkou stravou založenou na hamburgrech s hranolkami a zcela nepřekvapivě začal přibírat. Skončil těžší o 34 kilogramů a zamilovaný do limonády Mountain Dew. Dalších šest měsíců věnoval úsilí shodit nabraná kila a zapomenout na sladké limonády, zkrátka dostat své tělo opět do kondice. Výsledkem jeho riskantního ročního experimentu byla nejen proměna z tlouštíka zpět na sportovce, ale také získání nových schopností: porozumění, empatie a vlídného pochopení pro nás všechny, kteří rozumíme tomu, jak byla jeho cesta zpět těžká.

Z hubeňoura tlouštíkem a zase zpátky obálka knihy


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *