Manifest menopauzy – Jen Gunter


Vzhledem k tématu a mému cíli, „jen“ rychlo četl. Cíl by jasný, získat hrubé informace o dost tabuizovaném tématu žen. Jsem rád, že jsem se nenechal odradit častým používáním slov patriarchální společnost i tím, že kniha zjevně nebyla určena mně, muži. Šel jsem cílené po cíli, nejdůležitější informace. Nicméně čím dál víc jsem se do některých sekcí začetl, přicházel jsem na chuť autorčinu stylu i smyslu pro humor. I to časté používání termínu „patriarchální společnost“ má svůj důvod, její kritika je bohužel oprávněná snad ve 100 % případů, přirovnání trefná, svým způsobem humorná. Kniha mě překvapila i nadhledem, který je tak vzácný. Velmi kvalitně probírá vše spojené s tématem, mluví o pozitivech, rizicích, důkladně vysvětluje výzkumy, důsledky. Velmi se mi líbilo, jak často relativizuje údaje, jak rizika tak přínosy. Je poznat, že je příznivcem hormonální léčby, ale nemám co vytknout, což se mi málo kdy stane: upozorňuje na to, že existují přírodní důležitější metody (cvičení, strava, nekouření…), upozorňuje na rizika, na subjektivitu poměru přínosu a rizik, vazbu na věk… Prostě whau. I muž se v knize může vzdělat, nedozví se žádné převratné věci, ale obávám se, že bohužel pro spoustu mužů stále překvapující. Jako např. o sexu, různých kdysi považovaných věcech za poruchy žen, antikoncepci.
Proč by si knihu měla přečíst každá žena? Protože se jedná o dost zásadní změnu, příznaky mohou bagatelizovány a navíc mohou být i ze zdravotních problémů časově korelováných s věkem. A svým způsobem lze průběh menopauzy částečně ovlivnit.

Manifest menopauzy

Oficiální popis: Vstupte do nové životní fáze s hrdostí, seznamte se s fakty o svém těle a získejte kontrolu nad zdravím Vše jde podle plánu a vaječníky přestávají ovulovat – je to normální životní fáze a evoluční výhoda. Až na to, že je nepředvídatelná! Hormonální chaos, který postupně roste po čtyřicítce každé ženy, může a nemusí mít celou řadu projevů a také může a nemusí přivodit závažné zdravotní komplikace. Co z toho se týká právě vás? Kdy a co očekávat, když ne menstruaci? Přišla chvíle panikařit?
Gynekoložka Jen Gunterová vás s erudicí a humorem uklidní a objasní, že menopauza není nemoc, ale plánovaná změna, kterou nemusíte tiše přetrpět jen kvůli předsudkům, studu a misogynním postojům společnosti. Mnohem lepší strategií je vybavit se informacemi: když totiž pochopíte, co se děje, proč se to děje, a co si s tím počít, zbavíte se obav i pochyb, a naopak získáte sebedůvěru při rozhodování o svém zdraví. Kromě srozumitelného vysvětlení najdete v knize i praktické tipy, jak se s menopauzou a postmenopauzou vypořádává autorka samotná.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *