Hitlerovi kolaboranti – Philip Morgan


Kniha výborná informačně, argumentačně. Nicméně psychologicky se špatně čte, dlouhé krom odstavců nestrukturované kapitoly, bez jakýchkoliv obrázků, tabulek, čehokoliv, co by usnadňovalo případné rychločtení. Skutečné zájemce to asi neodradí, ale pro ostatní je to výzva. Což je škoda. V textu není příliš mnoho odkazů, na konci knihy jsou zdroje v hojném počtu uvedeny.
Informačně je skvělá, boří argumenty častokrát omýlené mýty jako, že kolaborantů byly minorita. Svým způsobem kolaborovaly většina, ale hranice se musela posunout tak, aby společnost dál byla schopna pokračovat, vyvíjet se. A i tak svým způsobem mnohé kolaborace byly složité a autor je popisuje tak podrobně, že každý se může vcítit do situace celkem dobře a rozhodnout se, co by asi udělal. Aneb kniha obsahuje plno zajímavých detailů, faktů, vhledů, které usnadňují se vcítit do tehdejší nelehké době. Např. případ Berliet pp153-156.
Zabývá se jak ekonomickou kolabrací, tak úřednickou kolaborací. V obou případech je to o volbě menšího zla, což se postupně dostává až na úroveň vražd. A to volení menšího zla přímo místnémi úřady umožnilo uvolněné okupační síly použít jinde. Kniha vyvolala plno zamyšlení, v závěru autor varuje před vládou expertů.
Knihu doporučuji, ale fakt by knize velmi pomohlo přepracování, lepší struktura knihy.

Hitlerovi kolaboranti - obálka knihy

Oficiální popis: Německá okupace za druhé světové války vystavila politiky, úředníky i podnikatele okupovaných západoevropských zemí těžké zkoušce. Měli okupantům vzdorovat, nebo s nimi spolupracovat? Nebo měli raději ze svých funkcí odejít, aby se nepošpinili kolaborací? A jak takovou spolupráci vnímali občané okupovaných zemí? Těmito otázkami a mnoha problémy, které s nimi souvisely, se zabývá tato kniha Philipa Morgana.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *