Co řešíš? – Nehledejte správné řešení, najděte správný problém – Thomas Wedell-Wedellsborg


Neměl jsem vysoká očekávání, zpětně to přisuzuji nepříliš poutavému názvu, obálce. Kniha mě velmi příjemně překvapila. Popisuje relativně jednoduchou myšlenku, autorem označované jako přerámování, stručně bych to popsal jako kreativní řešení problémů, vymaňování se ze zajetých kolejí. Kniha je geniální obsahově, nezanedbává nic, takže zde najdeme obsáhlou argumentaci včetně praktických příkladů, mnohé z nich jsou jednoduché na zapamatování s výstižným názvem jako pomalý výtah. Najdeme tu ke každé kapitole i k celé knize shrnutí, které je ideální pro prvotní rychločtení, ale i pro občerstvení znalostí z knihy. Kniha je použitelná pro téměř cokoliv, kohokoliv, postupy, myšlenky jsou obecné, nicméně příklady jsou především z korporátního prostředí, ve kterém se autor pohybuje.

Tedy kniha je náročná na čtenáře, vyžaduje vlastní myšlení, k čemuž i autor na několika místech vyzývá a já vřele doporučuji ho poslechnout a nečíst rovnou řešení. Ale o to je hodnotnější, protože neznám mnoho knih, které by byly tak výborně napsané a tak univerzální v oblasti kreativního řešení problémů. Očekávám, že tuto knihu budu brát opakovaně do ruky a autor na to myslel těmi shrnutími.

Pokud chcete číst knihu, která vám naservíruje řešení na podnose, tato kniha to dokáže „jen“ v těch pár příkladech z korporátního prostředí.

Hlavní síla kniha je jinde. Obecně a paradoxně systematicky vám pomůže najít kreativní řešení problému, který může být úplně odlišný od jakéhokoliv problému v knize popsaném. Může vám pomoci vymanit se zaběhnutých kolejí, vlastního myšlení, vcítit se do cizího pohledu.

Knihu doporučuji, lepší na toto téma jsem zatím nečetl.

 

Co řešíš? - obálka knihy

Oficiální popis: V kancelářské budově si lidé stěžují na pomalý výtah. Pokud budeme brát problém doslova, budeme se snažit výtah opravit nebo rovnou instalovat nový. Někdo však přišel na mnohem jednodušší a elegantnější řešení: umístit vedle výtahu zrcadlo, aby do něj lidé mohli při čekání fascinovaně zírat.

Otázka tedy zní: Řešíme vždycky ten správný problém? Abychom to zjistili, musíme vystoupit z daného rámce čili problém přerámovat. Ve své graficky výrazné knize autor popisuje konkrétní postupy přerámování, nabízí příklady a nechává zaznít názory odborníků. Jeho cílem je, abychom si začali klást otázky, místo abychom unáhleně nacházeli řešení. Jak říká Eric Schmidt, bývalý generální ředitel Googlu: „Autor nám přesvědčivě ukazuje, že problém často začínáme řešit dříve, než se hluboce zamyslíme nad tím, zda řešíme ten správný problém. Chcete-li mít superschopnost řešit lepší problémy, přečtěte si tuto knihu.“


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *