Bílý odstřelovač Simo Häyhä – Tapio A. M. Saarelainen


Sériový i masový vrah aneb odstřelovač, který během Zimní války (Finsko-Rusko) zavraždil min. 542 lidí, což je nejvíce mezi odstřelovači a přitom to stihl během necelých 100 dní (byl schopen se nehýbat celý den, navíc bojoval i ve dnech, kdy bylo cca -40 stupňů Celsia. Po zranění (zakázanou municí) týden před podepsáním příměří (výborní finští vyjednávači, finové prakticky už vyčerpali všechny zdroje, o moc déle by nevydrželi) se stáhl a farmařil, stranil se popularity, částečně i kvůli tomu, že po zranění mu bylo špatně rozumět. A přečkal tak období, kdy nebylo radno se tímto příliš chlubit. Dožil se téměř sta let. Měl plno zkušeností jako lovec, vytrvalý, trpělivý, vraždil na vzdálenosti několik set metrů (např. ruského odstřelovače na vzdálenost 450 metrů, který se cítil v bezpečí). Neuvěřitelné, když si člověk uvědomí, jak na takovou vzdálenost má vliv teplota, vítr, odhad vzdálenosti, vlhkosti – bez tabulek, jen čerpal ze svých zkušeností a byl schopen neuvěřitelně přesně odhadovat vzdálenost a byl perfektně sžit se svou puškou.

Je smutné, co lidé dělají lidem. Na straně rusů do značné míry nedobrovolně. A na straně finů? Kdo ví, pravděpodobně procentuálně jich více šlo víceméně dobrovolně. V každém případě nelehká volba, v nelehké době, tak odlišné od dnešní, i když nedaleko opět pár vůdců udělalo z mnoha lidí na obou stranách vrahy, kteří se do značné míry nedobrovolně vraždí a přitom ti, co je proti sobě ženou jsou někde v bezpečí.

Kniha je tištěna na kvalitním papíře, autor (sám odstřelovač) se pokusil shrnout vše, co se dalo, nicméně Simo Häyhä byl málomluvný a na některé soukromé věci (jako počet zabitých) prostě neodpovídal. Takže některé věty, možná i odstavce, člověk čte v knize vícekrát.

Bílý odstřelovač Simo Häyhä - obálka knihy

Oficiální popis: SIMO HÄYHÄ (1905–2002) je nejslavnější odstřelovač všech dob. V průběhu Zimní války mezi Sovětským svazem a Finskem v letech 1939–1940 dosáhl 542 potvrzených zásahů, což je dodnes nepřekonaný rekord.

Jeho výkon je o to pozoruhodnější, že ho docílil s běžnou puškou opatřenou mechanickými mířidly. Stal se vzorem pro mnoho dalších odstřelovačů po celém světě a nezpochybnitelně předvedl, jak zásadní roli může hrát elitní specializovaný střelec na moderním bojišti.
TAPIO A. M. SAARELAINEN slouží ve finské armádě jako důstojník z povolání. Dlouhodobě se věnuje výcviku odstřelovačů, podílel se na přípravě finské armádní příručky pro odstřelovače a sám je skvělý střelec.
Díky tomu se stal jedinou osobou, které se samotářský a skromný Simo Häyhä odhodlal plně otevřít. Výsledkem je fascinující, bohatě ilustrovaná kniha, která přináší mnoho nových podrobností o životním příběhu odstřelovačské legendy, ale především podrobně zkoumá tajemství Häyhäho úspěchů a popisuje také využívání jeho zkušeností v současné finské armádě. Tuto publikaci proto ocení nejen zájemci o dějiny válek a odstřelovačství, ale také vojenští a policejní odstřelovači či závodní střelci.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *